SON DAKİKA

Hainler yalın ayak kaçtı!

GİRESUN HABERLERİ

2019 yaşlılık aylığı belli oldu! Yaşlılık maaşı ne kadar, nasıl başvuru yapılır?

Yaşlılık aylıklarındaki alt sınırın yükseltilmesi için kanun teklifi TBMM Plan Bütçe Komisyonu’ndan geçti. Buna göre yaşlılık aylıklarında iki zam yapıldı. Peki 2019 yaşlı maaşı ne kadar olacak? Yaşlılık aylığı başvuru şartları neler?

Bu haber 08 Aralık 2018 - 14:41 'de eklendi ve 51 kez görüntülendi.

AK Parti tarafından verilen, bazı kanun hükmünde kararnamelerde değişiklik yapılmasını içeren kanun teklifi TBMM Plan Bütçe Komisyonu’ndan geçti. Teklife göre yaşlılık, malüllük ve ölüm aylığı en düşük 1000 TL olacak, işsizlik maaşı alabilmek için son 120 gün kesintisiz prim ödemiş olma şartı hizmet akdine tabi olma haline dönüşecek.

 

 

2019 YAŞLILIK AYLIĞI 1000 TL OLDU!

Malullük ve yaşlılık sigortasından ödenen aylıklar ile her ay itibari ile yapılan ödemeler toplamı, dosya bazında yapılacak ek ödeme dahil 1000 TL’den az olmayacak.

 

 

Ölüm sigortasından yapılan ödemeler toplamı ise bu tutarın hak sahiplerinin hisseleri oranı esas alınarak tespit olunacak tutarından az olamayacak. Bu düzenleme kapsamında hesaplanan aylıklar, belirlenen tutardan düşükse aradaki fark Hazineden tahsil edilecek.

YAŞLILIK AYLIĞINI KİMLER ALABİLİR?

Yaşlılık aylığını almak isteyen kişilerin mevcut olan üç temel şartı yerine getiriyor olmaları gereklidir. Peki bu 3 temel şart nelerdir?

– 65 Yaşını doldurmuş olmak gereklidir.

– 65 Yaşını doldurmuş olan kişinin hiçbir sosyal güvencesinin bulunmuyor olması gereklidir.

– Kişi her hangi bir işte çalışmamalı ve Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alınan aylıklardan olan dul veya yetim aylığını almıyor olması gereklidir.

YAŞLILIK AYLIĞI İÇİN NEREYE BAŞVURULUR?

Hemen hemen her ilde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları‘na 65 yaş aylığı almak isteyen kişinin adresindeki yere başvuru yapılması gereklidir.

65 Yaş Aylığı Almak İçin Gerekli evraklar şöyle:

– Mal müdürlüğünden alınacak olan başvuru formu,

– Muhtarlık tarafından verilmekte olan detaylı ikamet adresi,

– Vukuatlı nüfus cüzdanı örneği,

– Kişinin 3 adet vesikalık fotoğrafı.

Bu Kriterleri Taşıyorsanız 65 Yaş Aylığı Alamazsınız!

– Sosyal Güvenlik Kurumundan emekli maaşı ya da farklı bir geliri olan kişiler,

– Sigorta primini yatıranlar ile herhangi bir işte sigortalı olarak çalışanlar,

– Nafaka alan kişiler ya da bunu alma hakkı olacak olan kişiler,

– Sosyal Hizmetler kanununun ilgili hükmü gereğince harçlık alanlar,

– Hane halkının ortalama geliri asgari ücretin 1/3’ünden (üçte birinden) fazla olan kişiler.

Yukarıda belirtilen kişilerin 2022 aylığını alma hakları bulunmamaktadır. Bundan dolayı burada belirtilen şartları taşıyanların başvuruları reddedilmektedir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.